Menu

U15 piger i Holland i Pinsen

Michael Frendrup
14. juni 2014 kl. 14:08
U15 piger succesfuldt hjem fra stævne i Holland
 


Nibe Boldklubs U15 piger var i Pinsen til et internationalt stævne i den Hollandske by Heino nær Zwolle. 30 spillere med to trænere fra samarbejdsklubberne i NVL - Nibe B, Vegger IF og Løgstør IF og en håndfuld trofaste forældre havde taget turen sydvest over for at få en god social og spændende sportslig oplevelse sammen inden sommerpausen. Man må sige at det levede op til forventningerne.

Der var tilmeldt to 11M hold og de havnede i hver sin pulje. B-holdet havnede desværre i en svær pulje hvor det ikke blev til sejre. Til gengæld var humøret alligevel helt i top og pigerne vandt meget overbevisende deres sidste placeringskamp med 3 ? 0 hvor høj moral og kampgejst lyste ud af spillerne og hvor specielt træner Mette Godsk havde sat spillerne godt op. De endte samlet på en 7. plads ? super indsats!

M-holdet var i deres pulje helt suveræne og med en målscore på 13-0 var de direkte klar til semifinale mod de lokale heltinder fra VV Heino. Det skulle hurtigt vise sig at NVL ville noget mere end Heino. Med to mål på 4 minutter i første halvleg var kampen lukket og pigerne styrede en sikker 3-0 sejr hjem og jubelen brød løs ? finalen ventede et par timer senere. I finalen ventede Bundesligaklubben SGS Essen som også havde fejet alt modstand væk undervejs. Finalen blev spillet på et propfyldt stadion og der var fælles indløb med modstander og dommer til høj musik. En kæmpe oplevelse for pigerne. De Tyske piger viste hurtigt hvorfor de er en Bundesligaklub. Med godt opspil og løbemønstrer man ikke ser i den danske turneringen var det et højt tempo der blev spillet i. NVL tabte med 1-0 i de døende minutter og der var ikke flere kræfter at byde ind med. Fortjent tysk sejr.

Under pokaloverrækkelsen kom nok de største jubelskrig da NVL spillerne Amalie Vestrup og Marie Rask blev hevet op på skamlen for henholdsvis bedste spiller og bedste målmand i turneringen og de fik hver en stor pokal til ejendom.

Der blev festet og hygget resten af aftenen inden turen gik hjem næste morgen ? med tre pokaler i bussen.

Man må sige at pigerne har repræsenteret NVL på bedste vis og klubberne kan være ret så stolte af dem.












En stor tak skal lyde til de medrejsende forældre og søskende for den store opbakning på og uden for banen.


Luk