U19 piger i Spanien

Turen skulle ikke kun bruges som sportslig, men også som en social tur til at ryste pigerne sammen.
Vi ankom efter en 27 timers lang bustur, som dog gik smertefrit, til hotellet, som var et fint trestjernet et af slagsen og efter værelserne var på plads, var det tid til at indtage byen.
Dag nr to var afsat til et besøg i Barcelona hvor vi bla. skulle ind på Camp Nou og opleve Europas største stadion med plads til ca. 98 000 tilskuere, efter rundturen skulle vi ind i Barcelona centrum og opleve Ramblaens små boder og specielle atmosfære, dette blev dog en kort affære, da pigerne hurtigt fandt et storcenter, hvor de hellere vil bruge tiden.
Tredje dag skulle det sportslige islæt så i gang og vi skulle lægge ud modet Fransk hold, og lad det være sagt med det samme, det blev en rodet og uskøn affære, da franskmændene bestemt ikke mestrede fodboldens abc, men nærmere spillede rugby, dog vandt vi kampen 1-0 hvilket og var fortjent, da vi i det mindste forsøgt at få det til at ligne fodbold.
Dagens anden kamp var mod et spansk hold, som spillede flot fodbold, og vi kom hurtigt under et massivt pres, dog holdt vi skansen, helt hen til 10 min før tid, de scorede på et heldigt oplæg og så gik luften lidt af ballonen, og vi måtte se os besejret 2-0.
Eftermiddagen blev brugt på igen at udforske og se byen og ikke mindst stranden.
Tredje dagen spillede vi først i gang ved tre tiden, så her blev der sovet længe og så ladet op da kun en sejr ville give os adgang til videre deltagelse i turneringen bedst ende, og lad sige med det samme at i den kamp var der ingen slinger i valsen, og pigerne hev en fortjent 3-0 sejr hjem, her med var vi videre fra grundspillet som sikker toer i puljen med 2 sejre og et enkelt nederlag.
Dag fire blev lidt af et mareridt, da en spiller måtte meddele, at hun ikke kunne spille mere på turen pga. en rygskade som hun fik i første kamp, vi var nu kun 12 aktive spillere tilbage til at møde Gilligan fra England som var blevet nr. 1 i den anden pulje uden at sætte point til, i den kamp kom vi under pres fra start til slut og vi blev besejret 1-0 af et vel og meget fair spillende hold, dog stor ros til pigerne for at kæmpe en vis legemsdel ud af bukserne og faktisk holde modstanderen fra at score indtil 10 min. tid, men kendsgerningen var at vi skulle spille om 3 eller 4 pladsen.
Det var med stor spænding vi fulgte den anden semifinale, for at se hvem der ville blive vores næste modstander og det var noget af en overraskelse at se vores næste modstander, ville blive en gammel kending, nemlig holdet fra Spanien som tidligere i turneringen havde besejret os 2-0.
Denne kamp blev også en velspillet kamp, i en turnering hvor særligt sydlandske hold havde vist temperament og flere gange var kampe blevet stoppet før tid og og holdene måtte forlade banen et hold af gangen og direkte ned i busserne for at vente der til næste kamp, skræmmende udvikling, men tilbage til kampen hvor vi efter et kvarter blev reduceret yderligt da endnu en spille måtte forlade banen med skade, og så var kampen ligesom tabe og vi måtte se os besejret med 3-0.
Efter en hurtig præmieceremoni fandt vi vores bus og kursen mod hotellet blev lagt til et hurtigt bad og så afsted til bussen og Danemark.
Stor tak til Nibe-Vegger pigerne for en opførsel der virkeligt gør dem og klubberne ære, respekten for andre og andres ting og hjælpsomheden til hinanden.
Tak til forældrene for at låne jeres unger, til klubberne for tilskud og anden bistand., og sidst stor tak til Tina Schrøder for hjælpen på turen.
På Nibe boldklubs vegne Jørgen Andersen